Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më se 60 000 fëmijë lindin për vit në Bullgari

Foto: Radio Shumen

Në Ditën e Kujdesit të Maternitetit, Shoqata Bullgare e Profesionistëve të Shëndetësisë uroi mjekët dhe mamitë për festën. Me gjithë edhe në një kohë të vështirë të rrezikut shëndetësor dhe mungesës së stafit, ju vazhdoni të mirëpritni me gjithë zemër jetën e re, thuhet në përshëndetje.

Sipas analizës së Qendrës Kombëtare të Shëndetit Publik në periudhën e viteve 2015 - 2019, numri i të porsalindurve në vend u ul me midis 1000 dhe 2000 në vit. Aktualisht, mamitë janë dy herë më pak se sa nevojitet, dhe mosha e tyre mesatare është 55 vjeç. Kjo është arsyeja pse këtë vit Universitetet Mjekësore njoftuan pranimin e më shumë studentëve në specialitetin “Mamia”, thuhet në letër.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 marsin

Të martën në Bullgari do të kalojë një front i ftohtë me vranësira dhe reshje bore në verilindje. Temperaturat minimale do të jenë nga 1 deri në 6°. Në Sofje do të jetë 1°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 5 deri në 10°, në kryeqytet deri..

botuar më 23-03-27 8.30.MD

Fermerët do të marrin ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë

Deri në fund të vitit, fermerët bullgarë do të marrin 213 milionë leva (108.90 milionë euro) ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë. Kjo u vendos nga Fondi Shtetëror “Bujqësia”. Ndihma shtetërore, e miratuar nga Komisioni Evropian më 24 mars, mbështet..

botuar më 23-03-27 7.39.MD

Fermerët protestuan kundër një parku me erë

Fermerët, qiramarrësit dhe banorët protestues të fshatit Vëllçi Dol, rajoni i qytetit Varna, mbyllën rrugën për në Varna për 15 minuta me një zinxhir të gjallë për shkak të një synimi investimi për të ndërtuar një park me erë me 50 turbina, si dhe..

botuar më 23-03-27 6.20.MD