Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

2 milion bullgarë do të vaksinohen deri në fund të vitit

Foto: BGNES

Nëse BE miraton një prodhues vaksinash jashtë komunitetit, Bullgaria nuk do të hezitojë dhe do të blejë, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov. Ai tha para parlamentit se vendi do të merrte 13 milion doza. Ato garantojnë imunizimin e të gjithë popullsisë. Janë të siguruara sasi të barabarta të secilës specie. Sipas popullsisë, Komisioni Evropian ka llogaritur kuotat për secilin vend. Sasitë e kuotave mund të rinegociohen midis vendeve anëtare, njoftoi BTA.

Për shkak të furnizimeve të pabarabarta, nuk ka afate në planin kombëtar të vaksinimit. Shumë shpejt do të ketë informacion të detajuar se ku dhe në cilat kabinete do të bëhet imunizimi. Deri në fund të vitit, 2 milion bullgarë do të vaksinohen, tha ministri.


Më shumë nga rubrika

Plazhi

Mbrojtën nga ndërtimi plazhet me natyrë ende të egër

Plazhet e pakta me natyrë të ruajtur të egër "Koral", "Kara Dere" dhe "Pasha Dere" janë tashmë pjesë e zonave të mbrojtura të rrjetit "Natura 2020" dhe ndërtimi atje është i ndaluar, vendosi qeveria e përkohshme. "Bregu natyror i Detit të Zi..

botuar më 21-07-28 6.33.MD
Presidenti Radev

Rumen Radev bëri thirrje për formimin e shpejtë të qeverisë

"Forcat politike të përfaqësuara në Parlament duhet të gjejnë formulën për formimin e një qeverie të rregullt në interes të shoqërisë bullgare dhe kjo duhet të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur," thuhet në pozitën e përhapur nga zyra e shtypit e..

botuar më 21-07-28 5.56.MD

Kornelija Ninova: Duhet të lidhim marrëveshje me shkrim me ITN, në rast të kundërt nuk do ta përkrahim kabinetin

Partia Socialiste Bullgare (BSP) do ta përkrahte qeverinë e “Ka një popull të tillë” (ITN) vetëm pasi nënshkruhet një marrëveshje me partinë e Sllavi Trifonovit, bëri të ditur liderja e së majtës Kornelija Ninova. Vendimi përfundimtar do të merret..

botuar më 21-07-28 3.46.MD