Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

4 vjet nga hyrja në detyrë e Presidentit Rumen Radev

Foto: BGNES

Më 22 janar mbushen 4 vjet nga hyrja në detyrë e Rumen Radev dhe Iliana Yotova si President dhe Nënpresident.

Për 12 muajt e fundit, kreu i shtetit vazhdoi të insistojë për ndryshim në stilin e qeverisjes, hoqi besimin te qeveria dhe disa muaj më vonë mbështeti protestat antiqeveritare dhe kërkoi dorëheqjet e Kryeministrit Bojko Borissov dhe Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev.

Kreu i shtetit filloi konsultime për ndryshime kushtetuese të lidhura me pushtetin legjislativ, i bindur se ato janë urgjentisht të nevojshme.

Radev nuk ka shpallur ende nëse do të kandidojë për mandat të dytë.

Në Bullgari presidenti zgjidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë për një afat 5-vjeçar dhe mund të rizgjidhet vetëm për edhe një mandat tjetër.


Më shumë nga rubrika

5776 persona me Covid-19 në trajtim spitalor

497 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar në 24 orët e fundit nga 2971 teste të kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Gati 17 për qin e mostrave janë pozitive. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në..

botuar më 21-03-08 10.06.PD
Kryekomisar Nikollaj Haxhiev

Hapet një linjë e nxehtë për sinjalet e krimeve kundër zgjedhjeve

Një linjë telefonike 24 orësh dhe një e-mail për dërgimin e sinjaleve për shkeljet e zgjedhjeve fillojnë të funksionojnë në 8 mars, njoftoi për BNR Kryekomisari Nikollaj Haxhiev, drejtor i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë Kombëtare (GDNP)...

botuar më 21-03-08 5.25.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 365

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni..

rinovuar më 21-03-07 6.32.MD