Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Imuniteti kundër Covid-19 mbetet edhe kur antitrupat ulen

Prof.Kantarxhiev
Foto: BGNES

Pas sëmundjes ose vaksinimit kundër Covid-19, mbrojtja e organizmit të njeriut ruhet edhe kur antitrupat bien. Kjo u njoftua nga drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, Profesor Todor Kantarxhiev gjatë një leksioni në internet mbi këtë temë.

Ende nuk është e qartë se sa është imuniteti afatgjatë pas vaksinimit, por vaksina ndoshta nuk do të duhet të bëhet çdo vit, sipas profesorit Kantraxhiev.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave. Me..

botuar më 22-05-19 1.26.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

botuar më 22-05-19 12.00.MD
Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

botuar më 22-05-19 10.45.PD