Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërkuam ndihmën e 120 shteteve për të organizuar votën parlamentare

Georgi Georgiev
Foto: BGNES

Ministria e Punëve të Jashtme vendosi kontakte me më shumë se 120 vende në lidhje me zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill dhe me mundësinë që bullgarët jashtë vendit të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese për të votuar. “Ne do të përballemi me shumë sfida dhe të papritura - çdo ditë diçka është ndryshe, sepse vendet e veçanta vazhdimisht po ndryshojnë masat antiepidemike”, tha Zëvendës Ministri i Jashtëm Georg Georgiev për Nova TV.

Ai shtoi se në disa vende evropiane do të hapen më shumë vendvotime. Për shembull, në Gjermani do të ketë edhe 39 vendvotime shtesë jashtë përfaqësive diplomatike.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 360

Po flitet për “modelin bullgar” të përballimit të pandemisë Kriza ka treguar se nuk ka asnjë vend që mund ta kapërcejë pandeminë më vete. Bota po flet për “modelin bullgar”, për ekuilibrin që gjetëm që të mbrojmë jetën e njerëzve pa e..

botuar më 21-03-02 6.05.MD

Tashmë dihen numrat e partive në fletëvotimin zgjedhor

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve u hoq shorti për numrat e partive dhe të koalicioneve, me të cila ato do të shkruhen në fletëvotim. Ja numrat e atyre kryesore, sipas prognozave të sociologëve : GERB do të jetë me Nr. 28, “Partia..

botuar më 21-03-02 5.47.MD

Më shumë pacientë me Covid-19 ka në Sofje, Plovdiv dhe Burgas

Shumica e pacientëve me Covid-19 janë shtruar në spitalet në Sofje - 1153, në Plovdiv - 447 dhe në Burgas - 428, sipas të dhënave të publikuara sot nga Arka Kombëtare e Sigurimeve Shëndetësore, njoftoi BTA. Informacioni është që nga 28..

botuar më 21-03-02 5.23.MD