Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mutacionet e reja të Covid-19 gjithashtu sulmojnë të mbijetuarit

Doc. Kirill Karamfillov
Foto: Lilija Gerçeva

Njerëzit që mbijetuan koronavirusin nuk janë të mbrojtur nga infeksioni me variantet e tij të reja, tha për Nova TV Doc. Kirill Karamfillov, shef i repartit të kardiologjisë invazive në Spitalin Aleksandrovska. “Ka disa mutacione të koronavirusit që janë shumë më ngjitës dhe vdekshmëria prej tyre është identike me atë të variantit klasik”, shtoi ai. Këto janë llojet nga Britania e Madhe, Afrika e Jugut dhe Brazili dhe ato shfaqen në vende pa masa të rrepta – “ku koronavirusi ka kohë që është lënë të përhapet pa kufizime”.

Kardiologu rekomandoi që masat që kemi për momentin të vazhdojnë.


Më shumë nga rubrika

Mendohen kufizime të reja për shkak të epidemisë

“Tendenca për rritjen e rasteve të Covid-19 ruhet, versioni britanik i virusit po prek të rinjtë dhe për këtë arsye, nëse është e nevojshme, do të aplikohen masa shtesë”, njoftoi qendra qeveritare e shtypit. Me urdhër të Kryeministrit Bojko..

botuar më 21-03-09 12.56.MD

Romët insistojnë në një politikë efektive ndaj grupit etnik

Konferenca e Përhershme e Romëve po përgatit një manifest parazgjedhor, i cili do t’u bëjë thirrje kandidatëve të angazhohen me masa dhe politika efektive për romët, tha për BNR avokatja Miglena Mihajllova nga organizata. “Komuniteti rom ka një..

botuar më 21-03-09 12.19.MD

Përfaqësuesit e lokaleve kundërshtojnë idenë e kufizimeve të reja

Shoqata e Lokaleve në Bullgari dhe Asociacioni Bullgar i Lokaleve caktuan si “absolutisht i papranueshëm” çdo shtrëngim të masave në lidhje me biznesin e tyre. Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov njoftoi se masa të ndryshme po mendohen për..

botuar më 21-03-09 11.34.PD