Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Asociacioni i prodhuesve të duhanit ngul këmbë për ndihmë për shkak të Covid-19

Foto: BGNES

Asociacioni kombëtar i prodhuesve të duhanit ngul këmbë që gjatë vitit 2021 dega të marrë ndihmë shtetërore sipas skemës de minimus. Tema do të diskutohet gjatë Këshillit Konsultativ për duhanin sot, transmetoi reporterja jonë Veselina Millanova.

Prodhuesit e duhanit nuk u përfshinë gjatë ndihmës financiare në kuadrin e tri Covid-masave, të aplikuara në Bullgari vitin e kaluar për kompensimin e sektorëve të ndryshëm për shkak të humbjeve nga pandemia. Shkaku – paratë janë evropiane, ndërsa Evropa nuk stimulon rritjen e duhanit.

Shuma totale e ndihmës shtetërore sipas skemës de minimis që një fermer mund të marrë është 25000 eurotë këmbyera në leva bullgare për një periudhë prej tre viteve të njëpasnjshme tatimore.


Më shumë nga rubrika

Bullgarët kremtojnë festën e tyre kombëtare – 3 marsin

Bullgaria kremton festën e saj kombëtare - 3 mars, me një sërë aktivitetesh në vend dhe jashtë. Presidenti Rumen Radev do të nderojë kujtimin e vullnetarëve bullgarë dhe ushtarëve rusë të cilët vdiqën për lirinë e Bullgarisë në majën..

botuar më 21-03-03 10.33.PD

2403 raste të reja të koronavirusit u zbuluan në 24 orët e fundit

2403 raste të reja të koronavirusit janë zbuluar në Bullgari në 24 orët e fundit, pas 14 563 testeve të kryera, ose 16.5% e mostrave janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve janë në Sofje..

botuar më 21-03-03 9.51.PD

Pritet që “viza startup” të tërheqë kapital të freskët në Bullgari

Pritet që “viza startup”, e cila së shpejti do të fillojë së funksionuari edhe në Bullgari, të tërheqë më shumë investitorë të huaj në vend. Disa ditë pasi ajo hyri formalisht në legjislacionin bullgar ndaj saj shfaqin interes një sërë shtetesh...

botuar më 21-03-03 8.34.PD