Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është e rëndësishme që të flasim me Shkupin në një gjuhë normale

Dimitër Beçev
Foto: BGNES

Tepër e rëndësishme është që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të flasin në një gjuhë normale dhe të shkëmbejnë mendime, sepse në muajt e fundit marrëdhëniet midis dy vendeve u tensionuan dhe filloi të formohet imazhi i armikut nga të dy palët. Këtë e tha për BNR Dimitar Beçev, drejtor i Institutit për Politikat Evropiane lidhur me diskutimin e sotëm ndërkombëtar në internet “Identiteti dhe interpretimet. Çfarë është e arritshme në dialogun midis Sofjes dhe Shkupit”.

Sipas Beçevit problemi kryesor është se në fokusin e marrëdhënieve dypalëshe u vunë çështjet e historisë dhe identitetit. “Në se presim që nesër maqedonasit të thonë “Ne jemi bullgarë”, kjo nuk ka sesi të ndodhë. Në se qëllimi është të ketë më shumë dialog, më shumë shkëmbim ekonomik dhe lidhje infrastrukturore, kjo është një fushë më të gjerë për veprim”, theksoi Beçevi.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia kërkoi një perspektivë më të qartë evropiane për Ballkanin Perëndimor “Ballkanit Perëndimor i duhet një perspektivë më të qartë evropiane”. Këtë e ka deklaruar ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviç në konferencën e shtypit të..

botuar më 21-03-05 3.09.MD

Fillon fushata paraelektorale në Bullgari

Që sot, Bullgaria zyrtarisht është në një garë zgjedhore. Ajo vazhdon 29 ditë dhe përfundon në orën 24.00 në mesnatë më 2 prill 2021, tregon vendimi i Komisionit Qendror Zgjedhor. 24 orë përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare më 4 prill..

botuar më 21-03-05 5.05.PD

Parlamenti i ardhshëm - një batanije shumëngjyrëshe rodopëse

Sot është afati përfundimtar, në të cilin partitë dhe koalicionet, të regjistruara për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, duhet të paraqesin në komisionet e zgjedhjeve të qarkut listat me kandidatët për deputetë. Nëse bullgarët do të shikojnë në to..

botuar më 21-03-02 12.48.MD