Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një prokuror i posaçëm do të hetojë Kryeprokurorin

Foto: BGNES

Një akuzues i posaçëm do të hetojë veprimtarinë e Kryeprokurorit. Këtë e vendosi përfundimisht shumica në Kuvendin Popullor. Nominimet për postin e ri do të mund të bëhen nga të gjithë anëtarët e Këshillit të Lartë Gjyqësor. Përveç kësaj kandidati do të mund të nominohet vetë, transmetoi reporterja jonë Dobrinka Karambollova.

Mandati i Prokurorit të posaçëm do të jetë 5 vjet. Sipas Partisë Socialiste bullgare (BSP) figura e re procesuale është e panevojshme, e pakuptueshme dhe nuk do të jetë efektive.

Nga partia në pushtet GERB sqaruan se ndryshimet janë në përgjigje të rekomandimeve të Brukselit ndaj vendit tonë për kontroll mbi Kryeprokurorin.

Më shumë nga rubrika

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e..

botuar më 21-10-26 4.09.MD

Pronarët e restoranteve, hotelierët dhe tregtarët janë duke përgatitur një protestë kombëtare kundër Covid-certifikatës

Shoqatat e restoranteve, industrisë së turizmit dhe qendrave të shitjes me pakicë organizojnë një protestë kombëtare ditën e enjte - 28 tetor. Ata kundërshtojnë masat e qeverisë së përkohshme kundër Covid-it dhe konkretisht futjen e certifikatës..

botuar më 21-10-26 3.37.MD

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD