Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria duhet të kërkojë nga Greqia eshtrat e Mbretit Samoil

Varri i Mbretit Samoil në ishullin "Shën Ahil" në Liqenin e Vogël të Prespës
Foto: arkiv

Eshtrat e Mbretitbullgar Samoil /997-1014/ dhe të dy mbretërve të fundit të Mbretërisë së Dytë Bullgare janë mbyllur në bodrumet e Muzeut Bizantin në Selanik të Greqisë. Për grekët këto lipsana nuk kanë aspak vlerë. Është kohë që përsëri të kërkojmë nga fqinji ynë jugor transferimin e tyre te ne, tha për Agjencinë Telegrafike Bullgare BTA arkeologu prof. Nikollaj Ovçarov. 

Vendi i këtyre eshtrave është në atdheun e tyre – Bullgaria. Kështu do të zbatohet edhe dëshira e zbuluesit të tyre – arkeologu grek prof. Nikolaos Mutsopulos, bëri apel Ovçarov.

Gjatë viteve 60 të shekullit XX në ishullin e vogël “Shën Ahil” në Liqenin e Vogël të Prespës në themelet e bazilikës u gjetën sarkofagët me eshtrat e Mbretit Samoil, të birit të tij - mbreti i ardhshëm bullgar Gavrail Radomir /1014-1015/, dhe të nipit të Samoilit - Mbreti Ivan Vladislav– mbret i bullgarëve në periudhën 1015-1018.


Më shumë nga rubrika

Shkencëtarë zbulojnë sekretet e qytetit nëntokësor shkëmbor në Aton

Një qytet nëntokësor shkëmbor, në të cilin dikur oshënarë sprovuan forcën e besimit dhe në vetmi kërkuan Zotin, shtrihet në Malin e Shenjtë. Zbulimi u bë nga një ekspeditë ndërkombëtare që përfshinte përfaqësues të shteteve ortodokse me manastire..

botuar më 21-04-18 8.15.PD
Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica

Historitë dhe legjendat e lidhura me manastirin "Shën Joan Paraardhësi" rreth fshatit Gradeshnica

Si shumica e manastireve në Bullgari, dhe historia e tij është e gjatë, e mbështjellë me legjenda të shumta dhe ngjarje dramatike. Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica është me një histori pothuajse 11 shekullore. Ai..

botuar më 21-04-14 12.32.MD