Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Punëve të Brendshme Hristo Terzisjki njohu se ka pasur shkelje në një tender me fonde të BE-së

Ministri Hristo Terzijski
Foto: BGNES

Specifikimet për blerjen e automjeteve të policisë ishin ulur, deklaroi në Parlament Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski. Komenti ka të bëjë me zbulimet në raportin e Agjencisë Evropiane OLAF, njoftoi BGNES.

"Unë do të ndëshkohem sepse kërkesat teknike janë ndryshuar nga ato që ishin vendosur fillimisht. Në shkurt 2017, gjatë udhëheqjes së ministrit në detyrë Pllamen Uzunov, mora instruksione që këto specifikime të ndryshohen. Na u kërkua të ndryshojmë kushtet në mënyrë që të kursejmë paratë e BE, gjë që ishte e panevojshme, tha Terzijski. Hetimi po vazhdon dhe aktualisht po merren në pyetje zyrtarë që ishin të përfshirë në tender, tha ministri.


Më shumë nga rubrika

Cvetan Kjullanov

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD