Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teknologji të reja kardiologjie paraqiten në Sofje

Foto: arkiv

Qasjet moderne në diagnostikimin dhe terapinë e kardiologjisë invazive diskutohen në edicionin e sivjetshëm të kursit bullgar në ndërhyrje komplekse koronare, i cili mbahet në internet në 20 dhe 21 shkurt 2021, njoftoi Shoqëria Bullgare e Kardiologjisë Ndërhyrëse.

Ndër ligjëruesit janë ekspertë kryesorë nga Belgjika, Franca, Greqia, Polonia, Hungaria, Rumania, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria.

Për herë të parë në një forum bullgar do të demonstrohet një ndërhyrje robotike në kardiologjinë invazive. Do të punojë Dr. Jean Fajade nga Klinika “Pasteur” në Toulouse, një nga themeluesit e kardiologjisë moderne invazive në Evropë.

Sipas statistikës ka mbi 6,000 operacione kardiake në vit në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat

Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të vaksinuarit kundër Covid-19, njoftojnë mediat austriake. Kriteret tashmë i janë dërguar..

botuar më 21-04-12 12.50.MD

Fillon muaji i shenjtë për myslimanët

Gjatë regjistrimit të fundit të popullsisë në Bullgari mbi 650 000 veta e kanë shënuar islamin fe të tyre. Nesër ata do ta presin muajin e shenjtë për myslimanët Ramazan. Gjatë kësaj kohe myslimanët do të agjërojnë shpirtërisht dhe..

botuar më 21-04-12 11.36.PD

Shumica e nxënësve të shkollës së mesme në Bosilegrad dëshirojnë të studiojnë në Bullgari

Pothuajse të gjithë 50 maturantët që mbarojnë shkollën e mesme në Bosilegrad dëshirojnë të vazhdojnë arsimin në një nga universitetet në Bullgari. Këtë e tregojnë rezultatet e një sondazhi të kryer ndër maturantët në të vetmen shkollë të..

botuar më 21-04-12 7.20.PD