Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria hapi një stendë në ekspozitën e ushqimeve në Dubai

Foto: sme.government.bg

Agjencia Ekzekutive për Promovimin e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme po organizon stendën kombëtare të një prej panaireve më të rëndësishëm të industrisë ushqimore në botë - Gulfood, i cili do të zgjasë deri më 25 shkurt në Dubai, njoftoi BTA.

Shtatë kompani paraqesin produktet e tyre dhe kontaktojnë me partnerët e mundshëm të biznesit nga Lindja e Mesme, Azia, Afrika dhe Evropa dhe Shtetet e Bashkuara. Gulfood 2021 po mbahet nën masa të larta sigurie për shkak të pandemisë, por ngjarja mbetet ndër më të mëdhatë në botë. Statistikat e forumit tregojnë se 71 për qind e ekspozuesve përfundojnë porosi të suksesshme me kontraktorët nga ekspozita.


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD