Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koprivshtica – një xhevahir arkitekturor plotë histori

Foto: BGNES

Një qytet i vogël i bukur, i qetë në malin Sredna Gora, Koprivshtica mirëpret turistët me rrugicat e saj prej kalldrëmi dhe shtëpitë e Rilindjes, “të pikturuara” me ngjyra të ndezura, që “vështrojnë” pas mureve të larta prej guri dhe “pëshpëritin” historitë e ish-pronarëve të tyre. Ky është një nga të paktat qytete bullgare të ruajtura në pamjen e tyre autentike para Çlirimit /1878/. Arsyeja është se, ndryshe nga shumica e vendbanimeve në vendin tonë, Koprivshtica, qyteti i rebelëve bullgarë, nuk u dogj gjatë Kryengritjes së Prillit /1876/. Kur turqit sulmuan qytetin dhe kërcënuan se do ta djegin fisnikët e Koprivshticës mblodhën para dhe blenë jetën e banorëve.

Sot ne jemi krenarë për këtë xhevahir arkitekturor bullgar, të mbarsur me histori dhe legjenda. Koprivshtica i kthen bashkëkohësit tanë në epokën e lavdishme të luftërave nacional-revolucionare për Çlirimin nga zgjedha osmane. Qyteti është vendlindja e një galaktike të tërë prej revolucionarësh, figurash publike dhe intelektualësh bullgarë, ndërsa shtëpitë e tyre janë restauruar dhe kthyer në muze, të cilët çdo vit mirëpresin dhjetëra mijëra bullgarë që vijnë për të nderuar veprën e tyre.

Ndalesa e parë e çdo turisti kureshtar është tek Qendra e Informacionit Turistik dhe e ashtuquajtura “Kupçijnica”, që ndodhet afër saj. Këtu mund të blini një biletë për muzetë kryesorë në qytet dhe të zhyteni në të kaluarën.

Më shumë hollësi për historinë e Koprivshticës mund të lexoni në artikullin tonë “Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Të mbijetosh pas tragjedisë së Titanikut dhe të lësh trashëgimi historinë e vet në malin e Trojanit

Fshati Beli Osëm (Bullgari Veriore) në rajonin e Trojanit tërheq turistët me natyrën e tij të bukur, zanatet e ruajtura dhe gjellët e shijshme. Mirëpo, shumë pak janë njerëzit, të cilët e dinë se fshati, i zhytur në gjirin e malit Stara Pllanina,..

botuar më 21-07-24 6.35.PD

184 vjet nga lindja e Apostullit të Lirisë

"Republikë e Shenjtë dhe e Pastër" – për një Bullgari të tillë ëndërronte Apostulli i Lirisë - njeriu, i cili udhëtonte nëpër të gjithë territorin e saj që të themelojë komitetet revolucionare dhe të përgatisë atdheun për lirinë e tij. Sot, 18..

botuar më 21-07-18 6.05.PD

Veçoritë historike të procesit zgjedhor në Bullgari

Ruleta zgjedhore po rrotullohet përsëri. Shtetasit bullgarë zgjedhin deputetë për Legjislaturën e 46-të të Kuvendit Popullor. Procesi demokratik zgjedhor në vendin tonë ka traditat e veta. Që në vitin 1879 pak pas Çlirimit nga zgjedha osmane,..

botuar më 21-07-11 5.45.PD