Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov është për bashkëpunim të ngushtë midis BE-së dhe NATO-s

Foto: BTA

Zbatimi i Programit Strategjik për Sigurim në periudhën 2019-2024 po vazhdon të jetë një angazhim kategorik i liderëve të BE-së, tha Kryeministri Bojko Borisov në video-konferencën të liderëve të bashkësisë.

Tema kryesore në ditën e dytë të forumit ishte sigurimi, mbrojtja dhe marrëdhëniet BE – NATO.

“Jemi të bindur dhe shpresojmë se me administratën e re amerikane do të vazhdojmë të punojmë edhe më mirë në kontekstin e marrëdhënieve tona euroatlantike dhe do ta thellojmë bashkëpunimin tonë”, vuri në dukje Kryeministri, duke theksuar shpresat e tij të mëdha në lidhje me Samitin e NATO-s, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD