Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit

Foto: BTA

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angelov, njoftoi BTA. Ai siguroi që dozat e dyta për të gjithë vaksinuarit deri më tani ruhen dhe do të bëhen. "Nëse mbajmë normën e vaksinimit nga java e fundit, do të kemi kontroll të plotë mbi virusin brenda një muaji," tha Ministri. Ai theksoi se hapja e “korridoreve të gjelbra” varet nga furnizimet e reja të vaksinave që priten në ditët në vijim. Angellov gjithashtu shprehu pakënaqësinë që tema e vaksinave tashmë po përdoret politikisht dhe i quajti pohimet e opozitës "të papërgjegjshme".


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD