Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vasko Vasilev interpreton muzikë të Vivaldit nën majat e Pirinit

Vasko Vasilev
Foto: bgtourism.bg

Megjithë pandeminë violinisti bullgar me famë botërore Vasko Vasilev erdhi nga Valencia për të interpretuar nën majat e malit Pirin veprën “Dimri” nga "Sezonet" e Vivaldit, njoftoi BTA. Performanca është me rastin e Kupës Botërore në sllallomin gjigand për meshkuj më 27 dhe 28 shkurt dhe Kampionatit Botëror për të rinj të skive alpine nga 1 deri më 10 mars në Bansko. Videoja u bë hit në rrjetet sociale. Shihen pamje të jashtëzakonshme nga majat Todorka, Vihren, Kutello, Strazhite, krahina “Pllatoto”, Bënderishka Poljana, Bansko.


Më shumë hollësi për jubileun e Vasko Vasilevit mund të lexoni KËTU.


Më shumë nga rubrika

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it, megjithëse ngjarja historike që shënon fillimin e kësaj feste është 12 prilli 1954, kur Bill Haley incizoi këngën e tij “Rock around the clock”, tregojnë burimet e BNR-së. Një nga grupet e para rock në..

botuar më 21-04-13 6.05.PD

“Krivo Sadovsko” në stilin e Svishtovit nga Holanda

Muzika duhet të pasqyrojë jetën, që të mund të jetë e vërtetë dhe e çiltër, të mund të tregojë dhe të prekë - është i bindur Ljudmill Krumov . Si pjesa më e madhe e muzikantëve, pavarësisht nga bllokimi, ai vazhdon të punojë dhe të..

botuar më 21-04-12 11.37.PD

Pavell Minev: “Kultura bullgare është forca e popullit tonë”

“ Paganini i ardhshëm është bullgar!” bëri të ditur disa kohë më parë revista italiane Grazia në lidhje me debutimin e fëmijës-çudi 6 vjeç Pavell Minev. Ai ka lindur në qytetin Pleven  dhe mësimet e veta të para i merr nga nëna e tij Jova..

botuar më 21-04-11 7.40.PD