Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot hapen restorantet, por klubet e natës mbeten të mbyllura

Foto: BTA

Që nga 1 marsi vizitat në institucionet e ushqimit dhe argëtimit lejohen, pasi Ministri i Shëndetësisë dhe urdhër për shfuqizimin e masave anti-epidemike.

Kushti është të përdoret gjysma e kapacitetit të tyre, të mbahet një distancë prej 1.5 metra midis pjesëve të pasme të karrigeve të dy tryezave fqinje, si dhe stafi të mbajë maska. Përveç kësaj orari i punës i objekteve duhet të përfundojë më së voni në orën 23.00.

Që nga sot hiqet edhe ndalimi i udhëtimeve të organizuara në vend dhe ai për organizimin e kongreseve, dasmave, pagëzimeve, seminareve, konferencave.

Tani për tani mbeten të mbyllura diskotekat, klubet, piano baret dhe klubet e natës.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD