Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po flitet për “modelin bullgar” të përballimit të pandemisë

Ekaterina Zaharieva
Foto: BGNES

Kriza ka treguar se nuk ka asnjë vend që mund ta kapërcejë pandeminë më vete. Bota po flet për “modelin bullgar”, për ekuilibrin që gjetëm që të mbrojmë jetën e njerëzve pa e mbyllur ekonominë, tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva për BNT.

"Plani i rimëkëmbjes së BE hap mundësi të papara për shtetet anëtare për të modernizuar ekonomitë e tyre. Për ne, kjo do të çojë në një rritje ekonomike vjetore prej 3.5% ", tha Zaharieva.

Lidhur me Maqedoninë e Veriut, Ministrja kujtoi se Bullgaria ka një politikë të qëndrueshme dhe shkaku për mungesën e përparimit të Shkupit në rrugën për në BE është mos-përmbushja e marrëveshjes bilaterale nga viti 2017.


Më shumë nga rubrika

Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha nëmbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

botuar më 21-04-17 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD