Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ushtria Bullgare themelon një Komandë të Mbrojtjes Kibernetike

Foto: BGNES

Parlamenti më në fund miratoi ndryshimet në Ligjin për Mbrojtjen dhe Forcat e Armatosura. Ushtria Bullgare do të ketë dy struktura të reja - Komanda për Mbështetjen Logjistike dhe Komanda për Komunikim dhe Mbështetje të Informacionit dhe Mbrojtjen Kibernetike.

Ndryshimet zgjerojnë kompetencat e shefit të mbrojtjes. Ai tani do të ushtrojë komandë të drejtpërdrejtë mbi komandantët e komandave dhe komandantët e tre llojeve të forcave të armatosura. Shefi i mbrojtjes do të zhvillojë plane veprimi për forcat e armatosura dhe do të aktivizojë forcat dhe zbatimin e planeve specifike. Përcaktohen qartë edhe funksionet e Shtabit të Mbrojtjes për të ndihmuar shefin e mbrojtjes në shfrytëzimin strategjik të forcave të armatosura.


Më shumë nga rubrika

Atanas Krëstin

Dy diplomatë bullgarë në Moskë u shpallën persona non grata

Ambasadori Bullgar në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Diplomatit iu dorëzua një notë për masa përgjegjëse pas vendimit të Sofjes për ekspulsimin e dy diplomatëve rusë. Këtë e njoftoi Agjencia Ruse..

botuar më 21-04-20 2.09.MD
Rumen Radev dhe Daniell Mitov

Presidenti i dorëzoi GERB-SDS mandat për të formuar qeveri

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat eksplorues për të formuar një qeveri grupit më të madh parlamentar, GERB-SDS. Kryeministri i caktuar DanielL Mitov ka shtatë ditë për të provuar të formojë një qeveri e cila të marrë mbështetjen..

botuar më 21-04-20 1.49.MD
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

botuar më 21-04-20 11.49.PD