Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet një numër të mjaftueshëm vaksinash për të rifilluar imunizimin

Foto: BTA

21 060 doza të vaksinave Pfizer mbërritën në Bullgari, tha për Nova TV Bogdan Kirillov, drejtori i Agjencisë Bullgare të Barnave. “Më 19 mars do të furnizohen 33 600 doza të tjera të vaksinës Moderna. 51 060 doza të tjerë priten pas 21 marsit. AstraZeneca gjithashtu ka dërgesa. Një total prej 480 000 doza pritet të mbërrijnë deri në fund të marsit”, shpjegoi Kirillov.

Kryeinspektori shëndetësor shtetëror Angell Kunçev tha para bTV se nuk bëhej fjalë për trombozë te gruaja 57-vjeçare që vdiq pas vaksinimit në Plovdiv. Më së voni në fillim të javës së ardhshme, të gjitha rezultatet e analizave të gruas së vdekur do të bëhen të qarta. Kunçev është i mendimit se kjo do të çojë në fillimin e imunizimit masiv.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD