Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët jashtë vendit do të votojnë në 69 vende në 4 Prill

Foto: arkiv

Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) përcaktoi vendvotimet në 69 vende ku do të ketë seksione votimi jashtë vendit në zgjedhjet parlamentare të 4 prillit.

Sipas Ministrisë së Jashtme, nuk do të ketë vendvotime në Irak, Siri, Libi, Jemen, Afganistan, Pakistan, Kore të Veriut, Mongoli, Vatikan, Vietnam, Palestinë, Indonezi, Kazakistan dhe Uzbekistan.

Për disa qytete në Gjermani, Danimarkë dhe Itali seksionet janë nën pikëpyetje në se autoritetet vendore nuk do të japin pajtim deri më 19 mars.

Vendimi i KQZ-së mund të apelohet në Gjykatën e Lartë Administrative brenda tre ditësh, njoftoi BGNES. Lista e plotë e vendvotimeve jashtë vendit është në:

https://www.cik.bg/bg/decisions/2212/2021-03-12?fbclid=IwAR34o_riM1aMgJ-XoPSBx1h4sSlvuro0YCItwsAg1f0QrL5c5r4M9ZjD7u4

 


Më shumë nga rubrika

Qytetarë protestues mirëpritën deputetët e rinj

Ambientalistët organizuan një protestë gjatë hapjes zyrtare të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor. “Greenpeace” i priti deputetët me një shishe "Ujë me qymyr" për të tërhequr vëmendjen e tyre për efektin negativ të nxjerrjes së qymyrit..

botuar më 21-12-03 12.48.MD
Nikolla Minçev

Nikolla Minçev është kryetar i ri i Kuvendit Popullor

Deputetët e Legjislaturës së 47 të Kuvendit Popullor zgjodhën për kryetar të Parlamentit Nikolla Minçev nga partia “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Ai u mbështet me 158 vota. Minçev është jurist dhe ka përvojë të gjatë si avokat. Ai është specialist..

botuar më 21-12-03 11.57.PD

Bullgaria kërkon rregullime në politikën e gjelbër të BE-së

Vendet e BE-së duhet të vendosin vetë se si të arrijnë qëllimet e përbashkëta të politikës së gjelbër të komunitetit sipas mundësive të tyre. Si një vend më i varfër, Bullgaria beson se qëllimet e përdorimit të energjisë së pastër për ngrohje dhe..

botuar më 21-12-03 10.35.PD
Подкасти от БНР