Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjenda bullgare e rokut Kosjo (Konstantin) Markov u nda nga jeta

Konstantin Markov
Foto: Georgi Kornejkov, BNR

Pas ndërlikimeve nga Covid-19, muzikanti, kompozitor dhe themelues i grupit “Tangra”, Kosjo Markov, vdiq. Lajmi tragjik u njoftua nga vajza e tij në radion Z-Rock.

Muzikanti i lindur në vitin 1949 në Sofje, është një nga themeluesit e grupit të parë rok në Bullgari nga koha e komunizmit “Bëndaracite”.

Në vitin 1976 ai krijoi formacionin e vet “Tangra”. Grupi kaloi dy periudha stilistike të pop-rock dhe më pas new wave, duke ndryshuar shumë solistë. Grupi “Tangra” i udhëhequr nga Markov këndoi disa nga hitet më të njohura në Bullgari deri në vitin 1989.


Më shumë nga rubrika

Me "Unikja" Nasko nga grupi B.T.R. i bashkohet projektit "Artistët këngëtarë"

Një nga zërat më të mirë të rock-ut bullgar - Atanas Penev, i njohur si Nasko nga B.T.R. - përfshihet në projektin “Artistët këngëtarë” me dy këngë. Titulli i këngës së parë është “Unikja”, kurse ajo e dyta do të prezantohet në muajin maj...

botuar më 24-01-04 8.35.PD
Allbena Danaillova

Bullgarja Allbena Danaillova – koncert-mjeshtre e dytë në koncertin e Vitit të Ri të Filarmonisë së Vjenës

Violinistja bullgare Allbena Danaillova është asistentja e parë e koncert-mjeshtrit Rainer Honeck në koncertin e Vitit të Ri të Filarmonisë së Vjenës më 1 janar 2024. Dirigjenti do të jetë Kristian Tileman . Para se të fitonte famë,..

botuar më 23-12-31 10.05.PD

Si tingëllon kënaqësia e jetës - dëgjoni këngën e re të GREESH

Muzika në projektin solo të Grisha Georgiev - GREESH është e ndritshme dhe shumë e ndryshme nga mjedisi i intonacionit mediatik në Bullgari. Jo rastësisht titulli i këngës së tij të katërt është pikërisht "Tingulli". Tingulli i gëzimit të jetës dhe..

botuar më 23-12-28 8.45.PD