Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjenda bullgare e rokut Kosjo (Konstantin) Markov u nda nga jeta

Konstantin Markov
Foto: Georgi Kornejkov, BNR

Pas ndërlikimeve nga Covid-19, muzikanti, kompozitor dhe themelues i grupit “Tangra”, Kosjo Markov, vdiq. Lajmi tragjik u njoftua nga vajza e tij në radion Z-Rock.

Muzikanti i lindur në vitin 1949 në Sofje, është një nga themeluesit e grupit të parë rok në Bullgari nga koha e komunizmit “Bëndaracite”.

Në vitin 1976 ai krijoi formacionin e vet “Tangra”. Grupi kaloi dy periudha stilistike të pop-rock dhe më pas new wave, duke ndryshuar shumë solistë. Grupi “Tangra” i udhëhequr nga Markov këndoi disa nga hitet më të njohura në Bullgari deri në vitin 1989.


Më shumë nga rubrika

"Ura mes brezave" me hitet e preferuara bullgare në Studion e Parë të BNR

Big Band-i i Radios Kombëtare Bullgare do të na ofrojë programin “Ura mes brezave” në koncertin me të njëjtin emër më 22 shkurt. Më pas në Studion e Parë të Radios do të interpretohen disa nga hitet e estradës vendase nga këngëtarë të rinj. Mbi 20..

botuar më 24-02-20 8.40.PD
Ana-Marija

Kënga "O re e bardhë" tingëllon në një film të ri të Zelandës së Re

Një nga këngët më emocionale bullgare "Pa më thuaj, o re e bardhë" u bë pjesë e një filmi në Zelandën e Re. Interpretimi është nga këngëtarja e muzikës popullore Ana-Marija e cila këndon që në moshën 5 vjeçare dhe talenti e ka çuar në vende të mahnitshme..

botuar më 24-02-17 8.25.PD

Muzikanti Alek Kirev dhe kënga e tij më e re "Cila je ti?"

Alek Kirev është një këngëtar i pavarur, i cili përveç krijimit të këngëve të tij, kujdeset për çdo hap për realizimin dhe shpërndarjen e tyre të mëtejshme. Pikërisht një vit pasi në tregun muzikor doli albumi i tij origjinal “Gravitacion”, Alek Kirev..

botuar më 24-02-16 1.35.MD