Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjenda bullgare e rokut Kosjo (Konstantin) Markov u nda nga jeta

Konstantin Markov
Foto: Georgi Kornejkov, BNR

Pas ndërlikimeve nga Covid-19, muzikanti, kompozitor dhe themelues i grupit “Tangra”, Kosjo Markov, vdiq. Lajmi tragjik u njoftua nga vajza e tij në radion Z-Rock.

Muzikanti i lindur në vitin 1949 në Sofje, është një nga themeluesit e grupit të parë rok në Bullgari nga koha e komunizmit “Bëndaracite”.

Në vitin 1976 ai krijoi formacionin e vet “Tangra”. Grupi kaloi dy periudha stilistike të pop-rock dhe më pas new wave, duke ndryshuar shumë solistë. Grupi “Tangra” i udhëhequr nga Markov këndoi disa nga hitet më të njohura në Bullgari deri në vitin 1989.


Më shumë nga rubrika

Në Ditën Botërore të Radios – Miro dhe kënga e tij “Radio On”

Ditën Botërore të Radios e shënojmë me një këngë të interpretuesit Mirosllav Kostadinov, të cilin të gjithë e njohim si Miro - një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur bullgar. "Nëse nesër nuk ka sot" Vetë  ai thotë se radio..

botuar më 24-02-13 2.10.MD

"Njëqind vjet" dhe grupi në zë D2

Fillimi i mijëvjeçarit të ri u shënua me një vrull të ri në muzikën moderne bullgare. Ndër grupet ikonike të asaj kohe është D2 - me këngë që janë aktuale edhe më sot. Një prej tyre është "Njëqind vjet" nga albumi i grupit "2002". Një nga..

botuar më 24-02-12 8.15.PD

Kënga më e re e poetes dhe kompozitore Biljana Angellova

Biljana Angellova është një poete dhe kompozitore, gjë që e vendos atë në mesin e autorëve të paktë bashkëkohorë që shkruajnë tekste dhe muzikë këngësh për disa prej interpretuesve tanë më të njohur dhe më të dashur. E saja është muzika dhe teksti i..

botuar më 24-02-09 2.50.MD