Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjenda bullgare e rokut Kosjo (Konstantin) Markov u nda nga jeta

Konstantin Markov
Foto: Georgi Kornejkov, BNR

Pas ndërlikimeve nga Covid-19, muzikanti, kompozitor dhe themelues i grupit “Tangra”, Kosjo Markov, vdiq. Lajmi tragjik u njoftua nga vajza e tij në radion Z-Rock.

Muzikanti i lindur në vitin 1949 në Sofje, është një nga themeluesit e grupit të parë rok në Bullgari nga koha e komunizmit “Bëndaracite”.

Në vitin 1976 ai krijoi formacionin e vet “Tangra”. Grupi kaloi dy periudha stilistike të pop-rock dhe më pas new wave, duke ndryshuar shumë solistë. Grupi “Tangra” i udhëhequr nga Markov këndoi disa nga hitet më të njohura në Bullgari deri në vitin 1989.


Më shumë nga rubrika

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare prezanton sekretet e tamburasë

Një festë e vërtetë i pret adhuruesit e folklorit bullgar më 8 shkurt , kur Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Dimitër Hristov do të prezantojë edicionin e katërt të projektit "Sekretet e veglave popullore..

botuar më 24-02-07 8.35.PD

"Në ritëm"

“Në ritëm” – kështu titullohet kënga e re e Miglena Danovës. Ajo u dashurua me muzikën që në fëmijëri dhe po jeton me të, por e realizoi përvojën e saj të parë krijuese që gjatë pandemisë. "Në ritëm" është një këngë me tekst të saj, ndërsa muzikën..

botuar më 24-02-06 8.40.PD

Albumi i katërt i “Fandango” ndërpret një pauzë dhjetëvjeçare

Pas gati dhjetë vitesh ndërprerje, në fund të vitit 2023, grupi “Fandango” përfundoi albumin e tyre të ri, të katërt, të titulluar "Si shpendët". Ka kohë që po punohet mbi të. Grupi e konsideron atë si “The Best për Fandango” në 8-9 vitet e fundit - ka..

botuar më 24-02-02 7.35.PD