Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria zgjati masat e mbështetjes së biznesit

Foto: arkiv

Qeveria zgjati deri në fund të majit masat e mbajtjes së punësimit të njohura si “60 në 40” dhe “80 në 20” në mbështetje të punëdhënësve në sektorët e prekur nga përhapja e Covid-19. Masa “Më ruaj” për kompensimin e punonjësve nga bizneset e mbyllura po zgjatet gjithashtu, duke siguruar një shtesë prej 12 milion e 300 mijë euro nga fondet e BE-së. Punonjësit do të marrin kompensim në shumën prej 75 për qind të të ardhurave të tyre të sigurimit deri në fund të qershorit 2021.


Më shumë nga rubrika

Grupi i punës për Certifikatën Covid do të shpallë qëndrimin e tij më 2 shkurt

Këshilltarja e Kryeministrit Kirill Petkov për çështjet e pandemisë Covid, Prof. Radka Argirova, do të koordinojë grupin e punës, i cili me ekspertë të partisë “Vëzrazhdane” do të diskutojë për nevojën e ruajtjes së “Certifikatës së Gjelbër” dhe masave..

botuar më 22-01-18 6.17.MD
Kostadin Kostadinov

Partia “Vëzrazhdane”: SHBA duhet të shpjegojë komentet për sanksione kundër Bullgarisë për shkak të Maqedonisë së Veriut

Ministri i Jashtëm të kërkojë shpjegim nga ambasadori amerikan në Bullgari për komentin e kongresmenëve amerikanë se mund të vendosen sanksione ndaj vendit tonë për shkak të vetos mbi negociatat e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Këtë e..

botuar më 22-01-18 5.03.MD

Grupi i Demokracisë i PE fton institucionet bullgare në një seancë dëgjimore

Grupi Monitorues i Demokracisë i Parlamentit Evropian organizoi një seancë dëgjimore mbi situatën në Bullgari më 27 janar 2022 në Bruksel. Këtë e ka bërë të ditur në Facebook, eurodeputetja bullgare Elena Jonçeva. Eurodeputetët do të ftojnë përfaqësues..

botuar më 22-01-18 4.17.MD
Подкасти от БНР