Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përparimi i Shkupit drejt BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë

Foto: arkiv

Përparimi i Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë. Zbatimi i tij varet nga vullneti politik i fqinjit tonë jugperëndimor për të përmbushur kriteret dhe për të respektuar të drejtat e qytetarëve me identitet kombëtar bullgar. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev pas një diskutimi mbi marrëdhëniet Sofje - Shkup, njoftoi BTA.

Roli i shteteve dhe mediave publike është thelbësor për krijimin e një klime të re dypalëshe. Ne presim që Shkupi të krijojë të gjitha kushtet e nevojshme për shkëmbimin e lirë ekonomik, kulturor, mediatik dhe informativ. Bullgaria duhet të insistojë në garanci për arritjen e rezultateve të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në zbatimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë, theksoi Radev.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 431

Qeveria teknike duhet të marrë vendime për masat e jashtëzakonshme Gëllëb Donev është një profesionist i shquar në rrethet tona, kështu qe unë besoj se ai do të përballet me këtë pozicion. Shpresoj se nuk do t'i nënshtrohet presionit në..

botuar më 21-05-12 7.35.MD
Polina Karastojanova

Turizmi dëshiron që testet PCR të bëhen në llogari të shtetit

Problemet në turizëm janë tashmë në fushën e diplomacisë, kështu që sektori i turizmit pret që Ministrja e Përkohshme e Turizmit Stella Balltova të punojë në sinkron me Ministrin e përkohshëm të Punëve të Jashtme. Këtë e tha për BNR Polina..

botuar më 21-05-12 6.59.MD

Infermierеt në Bullgari janë në minimumin sanitar

Pandemia nxori në pah problemet shumëvjeçare në sistemin tonë shëndetësor, duke përfshirë mungesën e infermiereve. Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare Kryetarja e Bordit Rajonal të Shoqatës Bullgare të Profesionistëve të Shëndetësisë në..

botuar më 21-05-12 5.47.MD