Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lehtësim gradual i masave kundër Covid-19 pas 1 prillit

| rinovuar më 21-03-30 5.55.MD
Prof. Kostadin Angellov
Foto: BTA

Që nga data 1 prill nxënësit kthehen në shkollë sipas orarit. Kopshtet dhe çerdhet e fëmijëve fillojnë punën më 5 prill. Pas 1 prillit do të punojnë vetëm restorantet në të hapur me orar të kufizuar të punës nga ora 06 deri në 23.00. Kjo thuhet në urdhrin e Ministrit të Shëndetësisë Kostadin Angellov, të dhënë më herët sot gjatë pranimit të 50 000 dozave të vaksinave kundër Covid-19 të Moderna në Sofje.

Nga 1 prilli do të hapen teatrot dhe palestrat me kapacitet 30%. Qendrat e mëdha tregtare dhe dyqanet e mëdha nuk do të hapen. Do të ketë një përjashtim për dyqanet që mund të ofrojnë hapësira të jashtme. Klubet e natës mbeten të mbyllura deri në fund të prillit.

Nuk do të ketë rrezik për qytetarët gjatë zhvillimit të zgjedhjeve, shtoi Angellov dhe u bëri thirrje njerëzve për të votuar.


Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD