Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lehtësimi i masave nga 1 prilli është një akt vetëvrasjeje, sipas një mjeku të përgjithshëm

Dr. Valentin Janev
Foto: BGNES

"Koronavirusi padyshim i del përpara procesit të vaksinimit dhe në fakt vetë virusi e imunizon popullsinë Bullgare," tha mjeku i përgjithshëm dr. Valentin Janev para BNR-së. Ai theksoi se procesi i vaksinimit po mbetet prapa dhe "kjo është me një çmim shumë të lartë - 5% prej vdekshmërisë".

Sipas dr. Valentin Janev, lehtësimi i masave nga 1 prilli është një akt vetëvrasës, i cili do të ketë pasoja katastrofike. "Virusi do të lëvizë me shpejtësi të rrufeshme dhe sistemi spitalor do të marrë fund", tha ai.

Mjeku tha gjithashtu se aktualisht çdo pacient me temperaturë të lartë është me Covid-19 sepse nuk ka infeksione të tjera virale.

Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD