Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Emrat e deputetëve të rinj do të dihen deri më 11 prill

Foto: BGNES

Mbi 10.4 milion shifra do të përpunohen nga komisionet e seksioneve gjatë natës së zgjedhjeve. Ka mbi 400 shifra në secilin protokoll. Sipas ligjit, protokollet duhet të jenë gati brenda 24 orëve pas përfundimit të votimit. Të dhënat do të përpunohen më ngadalë për shkak të përmbledhjes së rezultateve të votimit në letër dhe makineri. Pas kësaj ato do të përmblidhen përsëri në komisionet e rretheve dhe duhet t'i paraqiten Komisionit Qendror të Zgjedhjeve /KQZ/ deri më 6 prill. Deri më 8 prill, KQZ-ja është e detyruar të shpallë votat e marra dhe shpërndarjen e vendeve. Nëse një kandidat zgjidhet në dy rrethe, ai ka 24 orë për të treguar se nga cila listë do të hyjë. Emrat e 240 deputetëve të rinj duhet të jenë të qartë deri në 11 prill, shkruan gazeta “24 orë”.

Më shumë nga rubrika

Ulje minimale në numrin dhe përqindjen e infeksioneve të reja Covid

4522 persona u infektuan rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 18 për qind e 25 040 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 85.60 për qind e pacientëve të sapo diagnostikuar nuk janë vaksinuar. Krahasuar me..

botuar më 21-10-21 9.04.PD

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD