Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ka një popull të tillë” fiton votën e bullgarëve jashtë vendit

| rinovuar më 21-04-05 4.12.MD
Sllavi Trifonov
Foto: arkiv

Përpunimi 100% i protokolleve jashtë shtetit tregon se partia e Sllavi Trifonovit "Ka një popull të tillë" fiton bindshëm votën e bullgarëve jashtë. "Ka njerëz të tillë" morën 30.61% të votave në zgjedhjet parlamentare. Në vendin e dytë është "Bullgaria Demokratike" me 17.57%, ndjekur nga DPS - 13.28%; GERB-SDS - 8.67%; "Vëzrazhdane" - 7.39%; "BSP për Bullgarinë" - 6.54%. Bashkimi Kombëtar Bullgar - 5.26%, Koalicioni "Ngrihu! Kriminelët jashtë!" merr 4.23% të votave jashtë vendit, ndërsa VMRO - 1.58%.Më shumë nga rubrika

Për të dytën ditë me radhë, numri i të sapo infektuarve me Covid-19 po rritet

200 janë raste të reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 1.28për qind e 15 641 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Asnjë pacient i ri nuk u regjistrua në 4 rrethe Vidin, Gabrovo, Pernik dhe..

botuar më 21-07-28 9.35.PD

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD