Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mjekët e përgjithshëm do të marrin vaksinat Pfizer / Biontech

Foto: BGNES

62 010 doza të vaksinës Pfizer / Biontech mbërritën sot në Bullgari. Ky është furnizimi i parë i një totali prej 2.7 milion dozash të vaksinës ARN që vendi ynë duhet të marrë deri në fund të qershorit. Ne presim akoma 500 mijë doza të preparatit të "Moderna", si dhe mbi 1 milion nga "AstraZeneca" dhe 550 mijë doza nga "Johnson dhe Johnson".

Kjo u njoftua nga drejtori ekzekutiv i Agjencisë Ekzekutive për Barnat Bogdan Kirillov, cituar nga BGNES. Në profilin e tij në Facebook Kryeministri Bojko Borisov tha se mjekët e përgjithshëm dhe qendrat e vaksinimit do të marrin vaksinat nga kjo dërgesë e Pfizer / Biontech.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 429

Korridoret e gjelbra të vaksinimit po mbeten 274 000 doza të vaksinës Covid-19 të Pfizer mbërritën në Bullgari më 10 maj. Vetëm në maj furnizimet e 4 vaksinave do të jenë 2 milion. 2.5 milion doza të tjera priten në qershor, njoftoi..

botuar më 21-05-10 8.20.MD

Bullgaria mban qëllimin për të zëvendësuar levën me euron në 2024

Megjithëse deficiti do të tejkalojë kriteret për të hyrë me zonën e euros, Bullgaria mban qëllimin e vendosjes së monedhës unike në vitin 2024. Kjo thuhet në programin e konvergjencës për periudhën 2021-2023, votuar më 5 maj nga kabineti dhe botuar..

botuar më 21-05-10 8.14.MD
Svetlla Petrovа

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare kërkoi rivendosjen e buxhetit të medias

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ bën thirrje për vendosjen e moratoriumit mbi uljen e fondeve për median. “Insistojmë që subvencionimi buxhetor të rikthehet në shumën e tij fillestare”, shkruajnë anëtarët e këshillit në një letër..

botuar më 21-05-10 6.43.MD