Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdon imunizimi me Astra Zeneca, por me vëmendje të shtuar

Foto: BGNES

Vaksina Astra Zeneca kundër koronavirusit do të vazhdojë të përdoret në Bullgari, por me kujdes ndër gratë nën moshën 60 vjeç, pasi ato kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë trombozë kur të injektohen. Kjo u vendos nga autoritetet tona shëndetësore pasi Agjencia Evropiane e Barnave njoftoi se ekziston një lidhje e mundshme midis ilaçit dhe efekteve anësore. Ata që dëshirojnë të imunizohen me këtë vaksinë do të pyeten nëse po marrin kontraceptivë, nëse janë duhanpirës apo me hipertension, edhe pacientët me mbipeshë do të monitorohen nga afër. Pas 230 000 dozave, asnjë rast i trombocitopenisë dhe gjakderdhjes nuk u regjistrua në Bullgari, tha Bogdan Kirillov, drejtor i Agjencisë së Barnave.

Mbrëmë në takimin me ministrat e shëndetësisë të vendeve të BE Prof. Kostadin Angelov këmbënguli në një vendim të unifikuar për vaksinën e Oksfordit.


Më shumë nga rubrika

Parlamenti miratoi dorëheqjen e qeverisë

Pas debateve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi dorëheqjen e qeverisë së tretë të udhëhequr nga Kryeministri Bojko Borisov. Vendimi u mor me 156 vota “pro” dhe pa asnjë “kundër” dhe “abstenim”. Deputetët nga ish partia qeverisëse GERB nuk u..

botuar më 21-04-16 1.29.MD
Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër..

botuar më 21-04-16 9.33.PD