Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turizmi akuzoi autoritetet për kufizime diskriminuese

Foto: pinterest

Në një letër drejtuar autoriteteve, Shoqata Bullgare e Operatorëve Turistikë dhe Agjentëve të Udhëtimit shpreh pa pajtim me kufizimet diskriminuese në urdhrin e fundit të Ministrit të Shëndetësisë dhe qëndrimin selektiv ndaj sektorëve të ndryshëm ekonomikë. Në letër thuhet se turizmi është dega më e prekur rëndë dhe operatorët turistikë bullgarë janë lënë në prag të mbijetesës, njoftoi bgtourism.bg. Operatorët turistikë u shprehën kundër kaosit në masat që ndërmerren dhe këmbëngulin në lejimin e udhëtimeve turistike në grup brenda dhe jashtë vendit.

Ata paralajmërojnë se politika e tanishme shtetërore jo vetëm që nuk është efektive në luftën kundër Covid-19, por gjithashtu çon në humbje të mëdha ekonomike dhe kërcënon idenë evropiane të lëvizjes së lirë.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD