Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit”

Foto: ЕPA/BGNES

Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe turizmin, tregojnë të dhënat e një sondazhi të agjencisë sociologjike Gallup së bashku me industrinë turistike, të kryer në periudhën 18-24 mars midis një mijë bullgarëve të rritur. Gjysma e të anketuarve janë më tepër dakord me futjen e pasaportave, por 43% janë kundër.

Për shkak të koronavirusit, 25% e bullgarëve kanë shtyrë një udhëtim ose pushim në vend, të planifikuar për 12 muajt e fundit dhe 22% - jashtë vendit.

63% e të anketuarve thonë se me ardhjen e koronavirusit kanë filluar të shmangin vendet e mbushura me njerëz, dhe 73% - se preferojnë të udhëtojnë për pushime vetëm me makinë.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit

Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko Borisov. Gjatë një takimi pune me Ministrin e Shëndetësisë,..

botuar më 21-05-07 2.27.MD
Kamelija Nejkova

“Ka një popull të tillë” është në krye të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Kamelija Nejkova është kryetarja e re e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, njoftoi Presidenti Rumen Radev pas konsultimeve me forcat parlamentare. Nejkova u emërua nga partia "Ka një popull i tillë" (ITN) dhe zëvendëson Krasimir Cipov, kandidatura e..

botuar më 21-05-07 10.37.PD

Në kuadrin e një jave të sapo infektuarit me koronavirus janë pakësuar me 44%

545 janë të infektuarit me Covid-19 për 24 orët e kaluara pas 5733 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 9.5% e mostrave janë pozitive. Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 92, pasuar nga rrethet e Burgasit - 86,..

botuar më 21-05-07 9.35.PD