Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Borisov do të propozojë një kryeministër të ri proevropian, i cili është pro NATO-s

Foto: facebook/boyko.borissov.7

Nuk do të jem kandidat për kryeministër në kabinetin e ri, i cili do të propozohet nga GERB. Këtë e deklaroi në Veliko Tërnovo Kryeministri Bojko Borisov, duke iu përgjigjur në pyetjeje të BNR-së.

"Nuk duket modeste, por sot nuk ka asnjë kryeministër më të përgatitur se unë. Dhe nuk është rastësi që ne jemi forca e parë politike pas 5 zgjedhjeve parlamentare. Unë do të propozoj një kryeministër tjetër me një orientim evropian, i cili është pro NATO-s. Do ta them emrin e tij pasi na dorëzojnë mandatin" – shtoi Borisov. I pyetur nëse propozimi do të ishte Tomisllav Donçev, Borisov tha "jo".

Megjithë mungesën e kuadrove dhe të personave me vizion, lista e ministrave tashmë është e gatshme. Midis tyre do të ketë si emra të rinj, kështu dhe të vjetër, theksoi udhëheqësi i GERB.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 431

Qeveria teknike duhet të marrë vendime për masat e jashtëzakonshme Gëllëb Donev është një profesionist i shquar në rrethet tona, kështu qe unë besoj se ai do të përballet me këtë pozicion. Shpresoj se nuk do t'i nënshtrohet presionit në..

botuar më 21-05-12 7.35.MD
Polina Karastojanova

Turizmi dëshiron që testet PCR të bëhen në llogari të shtetit

Problemet në turizëm janë tashmë në fushën e diplomacisë, kështu që sektori i turizmit pret që Ministrja e Përkohshme e Turizmit Stella Balltova të punojë në sinkron me Ministrin e përkohshëm të Punëve të Jashtme. Këtë e tha për BNR Polina..

botuar më 21-05-12 6.59.MD

Infermierеt në Bullgari janë në minimumin sanitar

Pandemia nxori në pah problemet shumëvjeçare në sistemin tonë shëndetësor, duke përfshirë mungesën e infermiereve. Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare Kryetarja e Bordit Rajonal të Shoqatës Bullgare të Profesionistëve të Shëndetësisë në..

botuar më 21-05-12 5.47.MD