Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja lulëzon me qilima shumëngjyrësh pranveror me tulipanë dhe manushaqe

4
Foto: BGNES

Pavarësisht nga masat kundra epidemiologjike dhe nga koha më e freskët gjatë kësaj pranvere, kryeqytetasit i përmbushin rrugët, parqet dhe kopshtet, duke shijuar rrezet e para më të buta të diellit dhe pemët dhe shkurret me një gjelbërim të ndrojtur. Gjatë muajit prill Sofja shkund mantelin e saj gri dimëror, që të shkëlqejë me ngjyrat  e pranverës. Kompozicionet prej luleve pranverore, të cilat do t’i gëzojnë kryeqytetasit dhe turistët gjatë javëve të ardhshme do të shpërndahen në më shumë se 10 dynymë nëpër të gjithë qytetin. Pjesa më e madhe e shtretërve të luleve do të zbukurojnë parqet dhe kopshtet e qytetit - njoftojnë nga bashkia e kryeqytetit.


Sivjet, me një nderim më të madh janë tulipanët dhe manushaqet. Për këtë qëllim në Sofje janë mbjellë mbi 200 mijë tulipanë, një pjesë nga të cilat janë import nga Holanda. Dhe akoma - 5200 manushaqe dhe luleshqerra /Bellis perennis/, 300 mijë trëndafila dhe më shumë se 2 000 shkurre shumëvjeçare do të gëzojnë sofjanasit.


Qilimat më spektakolar të tulipanëve rozë me tufa dhe të manushaqeve do të hapen përpara Pallatit Kombëtar të Kulturës, kurse nga Ura e të Dashuruarve do të shikohen rrethe me shkurre me një gjelbërim të përhershëm në një gërshetim me tulipanë të bardhë dhe bojë rozë. Gjatë lulëzimit të bulevardit të kryeqytetit “Evllogji dhe Hristo Gjeorgjievi” rreth kanalit të lumit Perllovska, janë përdorur varietete të ndryshme të tulipanëve të bardhë me tufa, në një gërshetim me luleshqerra të bardha, rozë dhe me tufa.  

Figura me ngjyra dhe rreshta të hollë të barërave zbukurues, lule shumëvjeçare dhe njëvjeçare dhe shkurre me një gjelbërim të përhershëm do të larmojnë vijat e gjelbra të rrugës “Botevgradsko Shose” dhe do të shoqërojnë  me kilometra ata të cilët hyjnë në Sofje.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: BGNES, Ani Petrova


Galeria

Më shumë nga rubrika

Dr. Milen Vrabevski

Pika të vaksinimit u hapën në kufirin me Maqedoninë e Veriut

Dy qendra vaksinimi kundër Covid-19 u hapën në pikat kufitare të Maqedonisë së Veriut pranë Stanke Lisichkovo dhe Zlatarevo. Para Radio Blagoevgrad të BNR-s, iniciatori i pikave të lëvizshme, Dr. Milen Vrabevski , njoftoi se tani mund të vaksinohen..

botuar më 21-05-18 9.21.PD

Makinat Google përsëri janë në Bullgari

Automobilat Google përsëri janë në Bullgari dhe deri në muajin tetor do të aktualizojnë hartat e veta. Së fundi një aktualizim i ngjashëm për Google Maps dhe Street View tek ne është bërë gjatë vitit 2019, por sivjet ajo do të jetë mjaft më i madh dhe do..

botuar më 21-05-18 7.15.PD

Emigranti Milen Rajçev: Bullgarët jashtë shtetit nuk dallohen nga bullgarët tek ne

Komuniteti bullgar në Boston kohët e fundit ka një shtëpi të vet të re. Paratë për blerjen e godinës bashkatdhetarët tanë  i kanë mbledhur përmes dhurimeve, që të mund të kenë një vend ku të qëndrojnë në të njëjtin vend, të bashkuar nga interesat e veta..

botuar më 21-05-16 11.35.PD