Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shfuqëzim i masave anti-epidemike

Foto: EPA/BGNES

Që nga e hëna – 19 prilli, lejohen vizitat në qendrat për fëmijë, me kushtin se përdoret jo më shumë se 50% e kapacitetit të ambienteve dhe mbahen maska nga personeli.

Lejohet zhvillimi i aktiviteteve argëtuese dhe kulturore, përsëri duke u përdorur jo më shumë se 50% e kapacitetit të ambienteve.


Kjo u përket edhe palestrave, sallave dhe komplekseve sportive dhe pishinave.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Reuven Rivlin

Bullgaria është e shqetësuar për konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës

Ndalimi i konfrontimit dhe bërja e përpjekjeve për të forcuar paqen janë thelbësore jo vetëm për Izraelin dhe Palestinën, por për botën në tërësi. Këtë e theksoi Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidentin Izraelit Reuven..

botuar më 21-05-13 9.47.PD

Më pak se 6 për qind janë të infektuar rishtas me koronavirus në 24 orët e fundit

657 janë rastet e reja të Covid-19 në vend, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Nga 11 106 teste e kryera për 24 orët e fundit, 5.9 për qind e mostrave ishin pozitive. Në kryeqytet rastet e reja janë 151, në Plovdiv - 64, në Varna - 55..

botuar më 21-05-13 8.56.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 431

Qeveria teknike duhet të marrë vendime për masat e jashtëzakonshme Gëllëb Donev është një profesionist i shquar në rrethet tona, kështu qe unë besoj se ai do të përballet me këtë pozicion. Shpresoj se nuk do t'i nënshtrohet presionit në..

botuar më 21-05-12 7.35.MD