Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

9% janë rastet e reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit

Foto: Radio Vidin

418 janë rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit të publikuara në mesnatë. Kjo është 9% e 4644 testeve të kryera laboratorike. Të infektuarit janë tradicionalisht më pak të dielën. Shumica e rasteve të reja janë në qytetin e Sofjes - 125, në rrethin e Varnës - 67 dhe në rrethin e Burgasit - 26.

Nga 64 508 të infektuarit 9229 mjekohen në spitale. 783 janë në njësitë e kujdesit intensiv. 57 njerëz kanë vdekur në 24 orët e fundit. 1441 njerëz u shëruan. 1227 vaksina janë vendosur të dielën. Shumica e tyre janë të preparateve amerikane ARN të "Pfizer" dhe "Moderna". Bashkë me to, dozat totale të vendosura në vend janë tashmë 638 443.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 432

Vala e tretë e epidemisë po largohet Vala e tretë e pandemisë është nën kontroll dhe po largohet. Numri bazë riprodhues i infeksionit ka një vlerë rekord të ulët - 0,595. Prirja për të tkurrur infeksionin është shumë e fortë. Numri i rasteve aktive..

botuar më 21-05-13 7.28.MD

Eurofound: Bullgarët – në vend të parë në BE për nga refuzimi i vaksinimit

Bullgaria është midis vendeve të BE me besimin më të ulët në qeverinë e saj kombëtare për përballimin e pandemisë. Ajo renditet me 2.7 pikë (nga 10 të mundshme) ndër Poloninë (2.1), Kroacinë (2.5) dhe Republikën Çeke (2.9). Këtë e tregon një studim i..

botuar më 21-05-13 6.34.MD
Ilijana Jotova

Siguria e BE-së dhe NATO-s janë paralele

Nuk mund të ketë vetëm siguri evropiane dhe vetëm të NATO-s. Duhet të ketë bashkëpunim të mirë dhe efektiv në interes të qytetarëve tanë, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova përpara konferencës virtuale ”Avancojmë të ardhmen: Përgatitja për NATO..

rinovuar më 21-05-13 6.19.MD