Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja e Jashtme nuk pret përmirësim në marrëdhëniet BE- Rusi

| rinovuar më 21-04-19 11.45.PD
Ministrja Zaharieva
Foto: BGNES

Ne duam të zhvillojmë marrëdhënie normale me Rusinë, por presim të njëjtën gjë prej tyre, tha Ministrja e Punëve të Jashtme në dorëheqje Ekaterina Zaharieva për BNT. "Shprehim solidaritetin tonë me Republikën Çeke. Presim që ata të na japim informata më të hollësishme. Bëhet fjalë për dyshime të arsyeshme për një atentat ose sabotim në një nga kompanitë e tyre për prodhim municionesh.

Ambasada jonë na informoi se po punohet mbi disa versione, njëra prej të cilave është se një nga shpërthimet ka qenë kundër një tregtari bullgar me armë - Emilijan Gebrev," tha Zaharieva.

Ka pasur tensione serioze që nga fundi i marsit në kufirin e Ukrainës. "Unë nuk pres që marrëdhëniet midis Rusisë dhe BE të përmirësohen në të ardhmen e afërt," parashikoi Ministrja.


Më shumë nga rubrika

Mbi 4% janë të infektuarit me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

241 janë rastet e reja të koronavirusit në vend pas 5853 testeve të kryera. 4.12% e mostrave janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë janë të infektuarit në qytetin e Sofjes – 66, rrethin e Varnës - 30 dhe të Veliko Tërnovos..

botuar më 21-05-10 8.44.PD

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD