Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ka një popull të tillë” ktheu mandatin për formimin e qeverisë

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev i dorëzoi një mandat për të formuar qeveri kandidates për kryeministre, të emëruar nga grupi i dytë më i madh parlamentar në Legjislaturën e 45-të Kuvendit Popullor "Ka një popull të tillë" Antoaneta Stefanova. Ajo menjëherë e ktheu mandatin, duke thënë se ata nuk pranojnë të marrin pjesë në koalicione joparimore.

"Pikërisht në kriza si ajo e sotme Bullgaria ka nevojë për një qeveri të rregullt dhe efektive. I kuptoj dhe motivet tuaja, sepse një qeveri e qëndrueshme nuk mund të formohet në bazë të koalicioneve joparimore, "tha Radev pasi pranoi dosjen me mandatin e kthyer.

Shoqëria jonë ka qenë duke pritur për vite me radhë që Kuvendi Popullor të marrë vendime konkrete për ta sqaruar procesin zgjedhor, tha Radev. Ai akuzoi qeverinë në dorëheqje se po vazhdon të mos e aktualizojë të buxhetin, gjë që i privon pensionistët bullgarë nga mbështetja, tha Presidenti.

Tani Kreu i Shtetit duhet të vendosë se cilit nga katër formacionet e tjera do t’i japë një shans të fundit për të formuar qeveri. Nëse përpjekja e tretë në parlamentin e 45 dështon, Radev do të duhet të caktojë një qeveri të përkohshme, të shpërndajë Kuvendin Popullor dhe të thërrasë zgjedhje të reja.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria prapë është në një ritëm parazgjedhor

Që nga sot, 11 qershor, Bullgaria prapë hyn në një fushatë parazgjedhore, pasi asnjë nga partitë në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor, zgjedhjet për të cilën u zhvilluan më 4 prill të këtij viti, nuk arriti të formojë kabinet. Zgjedhjet e..

botuar më 21-06-11 1.52.MD

Formimi i një qeverie vepruese pas zgjedhjeve është një hipotezë gjithnjë e më e mundshme

Kaloi dita e fundit në të cilën partitë dhe koalicionet mund të regjistronin listat e tyre të kandidatëve për zgjedhjet e parakohshme të 11 korrikut. 18 parti dhe 9 koalicione janë regjistruar për të marrë pjesë në votim. Cilat janë hipotezat për..

botuar më 21-06-09 3.40.MD
Edi Rama dhe Rumen Radev

Presidenti Radev konfirmoi mbështetjen e Bullgarisë për fillimin e bisedimeve të Shqipërisë për anëtarësim në BE

Integrimi evropian i vendeve të Ballkanit Perëndimor është në interes të tërë regjionit ballkanik dhe të Bashkimit Evropian. Bullgaria do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet e fqinjëve të saj në këtë proces. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev..

botuar më 21-06-09 1.20.MD