Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rënie e qëndrueshme e të infektuarve rishtas me koronavirus në Bullgari

Vendi ynë renditet në vendin e 18 në Evropë dhe në vendin e 6 në Ballkan për nga përhapja e koronavirusit

Prof. Kostadin Angellov
Foto: BGNES

Bullgaria do të ndalojë hyrjen e turistëve nga India dhe nga disa vende të tjera, deklaroi ministri i shëndetësisë në dorëheqje profesor Kostadin Angellov në brifinngun javor për situatën aktuale epidemiologjike në vend. Mbi 1 milionë qytetarë janë të mbrojtur ndaj këtij momenti nga Covid-19, shpalli  Angjellov  duke marrë parasysh numrin e përgjithshëm të pacientëve të cilët e kanë kaluar sëmundjen dhe të atyre të cilët janë vaksinuar. Nivelet e sëmundshmërisë në Bullgari janë më të ulëta nga shtetet fqinje, megjithëqë masat në vendin tonë janë më të buta, theksoi ministri dhe llogariti se tendenca për pakësimin e të porsa të infektuarve është e qëndrueshme.

Sëmundshmëria e koronavirusit në Bullgari për periudhën e fundit 14 ditore është 332 raste në 100 000 popullsi. Sipas këtji treguesi vendi ynë është në vendin e 18 në Bashkimin Evropian  dhe në Zonën Ekonomike Evropiane. Në Ballkan jemi në vendin e 6. Për sa i përket vdekshmërisë 14 ditore nga Covid-19, Bullgaria renditet në vendin e dytë në Bashkimin Evropian, pas Hungarisë dhe në vendin e tretë në Ballkan, njoftoi kryeinspektori shëndetësor docenti Angjell Kunçev.

Faza e parë dhe e dytë nga plani i vaksinimit janë plotësisht të plotësura, përgjithësoi profesori Krasimir Gigov, drejtues i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit. “Më të shumta janë dozat e përdorura të vaksinës së “Pfajzerit”- 414 000, “AstraZeneka” - 256 000 dhe “Moderna” - 104 000. Rreth 350 000 nga vaksinat janë të bëra në të ashtuquajturat korridore të gjelbra në spitalet që do të punojnë dhe gjatë ditëve të festave. Mjekët e përgjithshëm kanë administruar më shumë se 206 000 doza, vuri në dukje Gigov.


Përpiloi: Ivo Ivanov

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Votimi i diasporës bullgare i shton vlerë zgjedhjeve në vend

Në votën e parakohshme parlamentare më 11 korrik për herë të parë jashtë shtetit pritet të hapen një numër rekord qendra të votimit   - më se 750. Që prej 30 vjetësh diaspora bullgare voton jashtë vendit por kjo e drejtë akoma ngjallë debate. Për..

botuar më 21-06-17 12.58.MD

Fshatrat bullgare po kthehen në shkretëtira demografike

Popullsia e Bullgarisë në këtë moment është përafërsisht rreth gjashtë milionë e gjysmë njerëz. Proceset e shpopullimit të vendit po thellohen dhe prognoza e zymtë e studiuesve tregon se deri në vitin 2040 popullsia jonë do të tretet me rreth ¼...

botuar më 21-06-17 11.57.PD

Qendra e Sofjes transformohet në një “qytet të verës”

Një qytezë speciale e verës në qendër të Sofjes, mbi 1000 lloje verë prej 12 shteteve ballkanike, një program i larmishëm muzikor dhe kulinar - e gjithë kjo i pret vizituesit e Festivalit të Dhjetë Ndërkombëtar Ballkanik të verës, i cili do të..

botuar më 21-06-17 7.15.PD