Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Lludogorec” u bë kampion futbolli i Bullgarisë

Foto: www.skysports.com

Skuadra e "Lludogorec" fitoi një titull rekord të dhjetë radhazi të Bullgarisë, pasi mundi "Beroe" me 3: 1 në terren të vet në Razgrad, në një ndeshje të raundit të 27-të të Ligës së Parë të Futbollit. Kështu, Lludogorec regjistroi fitoren e tij të 21-të që nga fillimi i sezonit dhe tashmë ka 67 pikë, 14 më shumë se CSKA e dytë, dhe deri në fund të sezonit kanë mbetur vetëm katër raunde.

“Shqiponjat” nuk mund të zhvendosen më nga vendi i parë dhe janë zyrtarisht kampionë për të dhjetën herë radhazi, duke përmirësuar arritjen e CSKA prej nëntë titujsh radhazi nga mesi i shekullit të kaluar.

Me triumfin e tij, Lludogorec i siguroi vetes pjesëmarrje në kualifikimet e Ligës së Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Më shumë nga rubrika

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike me titull evropian në ushtrimin me topa

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi medaljen e artë në ushtrimin me topa në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në qytetin Varnë (09-13 qershor), ndërsa në rrethe dhe shkopinj mbeti i dytë pas Izraelit. Kështu gjimnastet..

botuar më 21-06-14 9.56.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD
Joseph Dixon

Klubi i futbollit “Levski” paraqiti Joseph Dixon, i cili ka shprehur dëshirë për të investuar në klub

Sot në një konferencë të posaçme ishte paraqitur britaniku Joseph Dixon. “Ne po zhvillojmë bisedime tashmë 6 muaj. Kjo është marka më e madhe sportive në vend. Ideja është që të investojmë jo vetëm në ndërtimin e një stadiumi të ri, por edhe në një..

botuar më 21-06-10 4.41.MD