Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjenerali Mutafçijski përshëndeti mjekët ushtarakë me rastin e Ditës së Ushtrisë Bullgare

Gjen. Mutafçijski
Foto: BGNES

Shefi i Akademisë Ushtarake Mjekësore dhe Kryemjek i Forcave të Armatosura Gjen. Prof. Dr. Vencisllav Mutafçijski përgëzoi mjekët ushtarakë me rastin e Ditës së Trimërisë dhe Ushtrisë Bullgare.

“U falënderoj të gjithë kolegëve që ende po luftojnë në disa fronte - me guxim dhe me dinjitet! Tradicionalisht, ekipet mjekësore ushtarake bullgare që kryejnë misione jashtë vendit marrin notë të shkëlqyeshme. Falë kolegëve që nuk ulën kokë për më shumë se një vit para armikut të padukshëm - Covid-19. Urime të merituara për kadetët tanë - mjekët e ardhshëm ushtarakë, të cilët në kushte pandemike dëshmuan cilësitë e tyre si oficerë të denjë mjekësorë”, tha Mutafçijski.


Më shumë nga rubrika

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Bankat bullgare kanë ndërmarrë masa kundër të sanksionuarve nga SHBA

Të gjitha bankat në vend me marrëdhënie biznesi me personat e sanksionuar sipas ligjit global “Magnitski” tashmë kanë ndërmarrë masat e nevojshme shtrënguese, njoftoi BNB, duke saktësuar se masat përfshijnë bllokimin e llogarive dhe kartave,..

botuar më 21-06-11 7.40.MD