Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fundjavë me verë dhe ushqim gustator në Plovdiv

Foto: winetours.bg

Qyteza e Vjetër e Plovdivit pret adhuruesit e shijes së stërholluar në festivalin e shtatë radhazi “Verë dhe Gourmet” që organizohet dy ditët e pushimit. Në oborret e shtëpive nga koha e Rilindjes Kombëtare Bullgare prodhues të verërave dhe të ushqimeve do të ofrojnë degustim të më se 200 llojeve të verërave të kombinuara me produkte të shijshme me çmime të volitshme. Festivali befason me një numër rekord pjesëmarrësish, thonë organizatorët nga Këshilli i Turizmit - Plovdiv, bashkia e qytetit, Instituti Bashkiak “Plovdiv i Vjetër” dhe Universiteti i Teknologjisë Ushqimore. Ngjarja do të shoqërohet nga një program interesant dhe të pasur.

Përpilues: Diana Cankova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Një kopje e kafenesë nga filmi me seri “Miqtë” është një hit mes turistëve në Plovdiv

Në qytetin Plovdiv është kafeneja e vetme në Evropën Lindore e cila është kopje perfekte e kafenesë së filmit me seri “Miqtë” /“Friends“/. Pronari i saj Elin Nikollov është një adhurues i madh i këtij filmi me seri, kështu që ai vendosi të..

botuar më 21-06-19 8.25.PD

Fundjavë kushtuar midhjes në ishullin Shën Anastasia

Bashkia e qytetit Burgas organizon një fundjavë tematike verore më 18, 19 dhe 20 qershor, kushtuar midhjes së Detit të Zi. Midhjet janë një pjesë thelbësore e traditës lokale të kuzhinës, kështu që kjo delikatesë është e pranishme në menunë e..

botuar më 21-06-18 5.55.PD
Vendpushimi Albena

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena. Në vendpushim ka..

botuar më 21-06-10 7.29.MD