Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Burgas do të ndërtohet një spital i specializuar fëmijësh

Foto: namoreto.bg

Bashkia e qytetit Burgas bëri hapin e parë drejt ndërtimit të një spitali të specializuar për fëmijë në qytet. Spitali do të jetë punë e konsorciumit shumëkombësh spanjoll IDOM, i zgjedhur nga Banka Evropiane e Investimeve nga 13 kandidatë. Gjatë tre muajve të ardhshëm, ekspertët do të kenë për detyrë të përgatisin një projekt të përshtatur për trajtimin gjithëpërfshirës të fëmijëve nga e gjithë Bullgaria Juglindore. Ekipi do të përcaktojë numrin e kateve dhe ndarjeve, zyrave dhe shtretërve, do të identifikojë pajisjet e nevojshme dhe do të përgatisë dokumentet e tenderit që bashkia të aplikojë për financimin e ndërtimit. Konsorciumi spanjoll ka përvojë në zbatimin e projekteve të mëdha të infrastrukturës dhe të disa spitaleve në Evropë dhe në Amerikën e Jugut.

Përpilues: Diana Cankova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Një ndryshim në tarifat e vizave po diskutohet

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev propozon të rritet nga 60 në 80 euro tarifa që paguajnë shtetasit e vendeve jashtë BE qër të marrë një vizë qëndrimi të shkurtër në Bullgari. Propozimet janë botuar për konsultim publik në faqen e internetit të..

botuar më 21-06-18 1.47.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

BE-ja rifilloi ndërmjetësimin midis Serbisë dhe Kosovës Një takim midis Presidentit serb Aleksander Vuçiç dhe Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti u zhvillua në Bruksel këtë javë. Ambasadori i BE-së për dialog midis Beogradit dhe..

botuar më 21-06-18 12.43.MD

Votimi i diasporës bullgare u shton vlerë zgjedhjeve në vend

Në votën e parakohshme parlamentare më 11 korrik për herë të parë jashtë shtetit pritet të hapen një numër rekord qendra të votimit   - më se 750. Që prej 30 vjetësh diaspora bullgare voton jashtë vendit por kjo e drejtë akoma ngjallë debate. Për..

botuar më 21-06-17 12.58.MD