Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit

Bojko Borisov
Foto: Facebook / Bojko Borisov

Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko Borisov. Gjatë një takimi pune me Ministrin e Shëndetësisë, Kryeministri këmbënguli që çdo sasi e vaksinave që mbërrijnë në Bullgari të shpërndahet sa më shpejt që të jetë i mundur vaksinimi i të gjithë qytetarëve që dëshirojnë.

"Lajmi i mirë është se 274 000 doza Pfizer mbërrijnë çdo të hënë të këtij muaji dhe ditën e fundit të muajit, më 31 maj, do të dorëzohet sasia e parë e dyfishtë – 410 000 vaksina. 36,000 vaksina mbërrijnë çdo javë edhe nga Moderna, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD