Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian inkurajon Sofjen dhe Shkupin për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tyre

Foto: pixabay

Komisioni Evropian inkurajon Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut të gjejnë zgjidhje për mosmarrëveshjen bilaterale sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që një konferencë ndërqeveritare të mund të fillojë negociatat për pranimin e Maqedonisë Veriore në BE. Këtë e deklaroi zëdhënësi i Komisionit Eric Mamer.

Mamer sqaroi se Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbështeti fillimin e negociatave me fqinjin tonë gjatë takimit të saj sot me Kryeministrin Zoran Zaev.

Zëdhënësja Anna Pisonero theksoi se Komisioni mbetet në pozitë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë përmbushur kushtet për fillimin e negociatave dhe këmbëngul që një konferencë ndërqeveritare të thirret sa më shpejt të jetë e mundur.


Më shumë nga rubrika

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

botuar më 21-06-23 2.19.MD
Bojko Rashkov

Sinjale për presion mbi qytetarët për shkak të zgjedhjeve

Prefekti i Smoljanit njoftoi se në rrethin e tij, në disa nga vendbanimet, ka presion të paparë deri tani mbi qytetarin e zakonshëm bullgar në lidhje me zgjedhjet e ardhshme të parakohshme. Kjo u njoftua nga Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i..

botuar më 21-06-23 2.03.MD

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme. Sipas koalicioni ka..

botuar më 21-06-23 10.59.PD