Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria përkrah strategjinë “NATO-2030”

Foto: arkiv

Ndërtimi i një shtylle të besueshme evropiane të sigurisë dhe mbrojtjes duhet të jetë në përputhje me zhvillimin e NATO-s, tha Presidenti Rumen Radev në një konferencë me video të samitit B-9.

Vendet e Evropës Lindore shkëmbyen mendime dhe qëndrime të koordinuara mbi politikat e NATO-s përpara samitit të qershorit në Bruksel. Një i ftuar special në takim ishte Presidenti i SHBA Joe Biden. Për Bullgarinë, rajoni i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie të veçantë, theksoi Radev. Sfidat ndaj stabilitetit në rajon kërkojnë thellimin e dialogut dhe bashkëpunimin praktik, theksoi presidenti. Pjesëmarrësit në forum deklaruan se politika e NATO-s të dyerve të hapura duhet të ruhet dhe vendet që aspirojnë anëtarësimin e plotë duhet të mbështeten.

Më shumë nga rubrika

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët që hyjnë në Greqi, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en), pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në vend po të..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD